Pod paragrafem

Motocyklisto, bądź rozważny na drodze – 105 wypadków z udziałem motocyklistów w Małopolsce.

Przed nami kolejny weekend, czas, kiedy na drogach pojawia się więcej motocyklistów niż zwykle. W związku z tym apelujemy o rozważną i bezpieczną jazdę. Jazda motocyklem to dla wielu osób pasja i przyjemność, jednak niektórzy kierowcy zapominają o zasadach i przepisach ruchu drogowego, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Bądź bezpieczny na drodze

W bieżącym roku na małopolskich drogach doszło do 105 wypadków z udziałem motocyklistów. W tych zdarzeniach zginęło 5 kierujących motocyklami, a 102 zostało rannych. W porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego odnotowano wzrost liczby wypadków o 41, a liczby osób rannych o 43. Liczba ofiar śmiertelnych pozostała na tym samym poziomie.

Wielu z tych wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a kierowcy pozostałych pojazdów szanowali ich prawa. Motocyklista, w zderzeniu z samochodem lub inną przeszkodą na drodze, zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często młodzi ludzie jeżdżą motocyklami bez odpowiednich uprawnień i doświadczenia, co dodatkowo zwiększa ryzyko.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, motocykliści powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • zachowanie odpowiedniego odstępu od innych pojazdów, szczególnie na śliskiej nawierzchni, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu.
  • wczesne i wyraźne sygnalizowanie zamiaru wykonania manewru skrętu lub zmiany pasa ruchu.
  • ciągła uwaga i obserwacja drogi, aby w razie potrzeby móc szybko i odpowiednio zareagować.
  • koncentracja na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze od momentu rozpoczęcia jazdy.

Apel do kierowców innych pojazdów

Widok motocykla na drodze może być zaskakujący. Ocena jego odległości i prędkości bywa utrudniona, dlatego należy założyć, że jedzie szybciej niż nam się wydaje i szybciej się do nas zbliży. Motocykl w dużym ruchu innych pojazdów może łatwo zniknąć z pola widzenia – warto o tym pamiętać, wykonując manewr zmiany pasa ruchu. Unikajmy zmuszania motocyklistów do gwałtownego hamowania, co może prowadzić do utraty panowania nad pojazdem i w konsekwencji do poważnego wypadku.

Kampania „Jednośladem bezpiecznie do celu”

W trosce o bezpieczeństwo na drogach, na terenie całego kraju realizowana jest kampania „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Zachęcamy do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i życzymy, aby każda wyprawa motocyklowa kończyła się szczęśliwym powrotem do domu.

źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *