Śpimy krócej – zmieniamy czas z zimowego na letni.
Nadchodzi zmiana sezonowa na zegarach – przestawiamy je z trybu zimowego na letni, co oznacza krótszą noc z 30 na 31 marca 2024 roku. Dla wielbicieli snu do późna, to może być trochę niepokojąca nowina, bo oznacza to, że stracimy godzinę na odpoczynek. Przed pójściem spać w sobotę, przestawcie Wasze zegarki o jedną godzinę do przodu – z 2:00 na 3:00.
Zmiana czasu z zimowego na letni jest praktyką obowiązującą w wielu krajach, mającą na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego w cieplejszych miesiącach roku. Idea ta została po raz pierwszy zaproponowana w 1895 roku przez George’a Vernona Hudsona, entomologa z Nowej Zelandii, który chciał wydłużyć wieczory letnie, aby mieć więcej czasu na swoje badania nad owadami.
Wdrożenie zmiany czasu nastąpiło jednak znacznie później i nie było jednolicie przyjęte przez wszystkie kraje. Wprowadzenie czasu letniego na szerszą skalę miało miejsce podczas I wojny światowej i krótko po niej, kiedy to wiele krajów zaczęło stosować tę praktykę w celu oszczędzania węgla przez zmniejszenie potrzeby oświetlenia wieczorem.
Podstawową zaletą zmiany czasu jest zwiększenie liczby godzin światła dziennego w popołudniowych i wieczornych godzinach, co teoretycznie może przynieść korzyści takie jak zmniejszenie zużycia energii, poprawa samopoczucia ludzi dzięki większej możliwości korzystania z aktywności na świeżym powietrzu oraz potencjalne zmniejszenie przestępczości dzięki dłuższemu okresowi światła dziennego.
Jednakże zmiana czasu nie jest pozbawiona kontrowersji. Krytycy wskazują na problemy zdrowotne związane ze zmianą rytmu dobowego, co może mieć negatywny wpływ na jakość snu, samopoczucie oraz produktywność. Ponadto, niektóre badania podważają zakładane korzyści związane z oszczędnością energii.
W dzisiejszych czasach wiele krajów ponownie rozważa sens stosowania zmiany czasu, a niektóre z nich zdecydowały się na jej zniesienie. Dyskusja na ten temat jest dynamiczna i wydaje się, że przyszłość tej praktyki będzie zależała od dalszych badań i zmieniających się priorytetów społecznych oraz energetycznych.